Preskoči na vsebino
S strokovnostjo in prijaznostjo do zdravja

4. Vrste raka dojk

Vrste raka dojke

 

Obstaja več vrst raka dojk. 

  • karcinoma in situ, to je najbolj zgodnja faza raka dojke
  • duktalni karcinom in situ , skrajšano DCIS – v primeru, ko rakaste spremembe nastanejo v kanalčkih  v dojki, ki so odgovorni za drenažo mleka do bradavice v času laktacije oz. dojenja. Rakaste celice ne rastejo zunaj teh kanalčkov in se ne širijo zunaj tkiva dojke, vendar DCIS lahko se razvije v invazivno obliko, če se ne zdravi. Način zdravljenja DCIS-ja je odvisen od velikosti območja v katerem se nahajajo tovrstne spremembe, stopnja malignosti bolezni in splošno stanje organizma ženske. V večini primerov zdravljenje tovrstne bolezni je odstranitev tumorja in okolico s posledično obsevanje. Pri starejših ženskah z zelo majhnim tumorjem je zdravljenje  lahko tudi samo kirurško.  Ženske, ki so zdravljenje s tumorektomijo DCIS-ja,  ne potrebujejo odstranitev limfnih bezgavk. Ženske z razširjenim DCIS lahko potrebujejo mastektomijo. Na našem oddelku delamo modificirano radikalno mastektomijo z ali brez rekonstrukcije. Varovalna bezgavka – predstavlja specialna posebna tehnika, pri kateri prepoznamo in odstranimo samo najpomembnejše limfne bezgavke v pazduhi in jo po navadi svetujemo pri pacientkah, ki imajo predvideno modificirano radikalno mastektomijo z DCIS. V primeru, ko imamo večje območje DCIS lahko pričakujemo oz. je povečana možnost, da v tovrstnem tkivu obstajajo žarišča z invazivnim rakom in v takem primeru, če so limfne bezgavke prizadete, bo vplivalo na nadaljnje zdravljenje. Tehniko varovalne bezgavke ni možno izvesti, če je že narejena mastektomija. Z zdravljenjem DCIS kemoterapija ni nujna, vendar endokrina  terapija z Tamoksifenom je lahko koristna za preprečitev ponovitve, vse to, v kolikor DCIS ima pozitivne estrogenske receptorje. Še posebej je Tamoksifen učinkovit v kolikor ni narejena mastektomija. Tamoksifen zmanjša možnost ponovitve raka v operirani dojki in prav tako zmanjša možnost pojava novega raka v drugi dojki. 
  • Lobularni karcinom in situ. 
    Pri tovrstni obliki raka rakaste celice se začnejo razvijat v lobulih , to so mešički, kjer nastaja  mleko, in se ne širijo zunaj lobulov, torej to je lobularni karcinom v insitu – LCIS. LCIS še ne predstavlja pravi rak dojke, vendar predstavlja faktor tveganja za razvitje raka v obeh dojkah. Pri ženskah, pri katerih je ugotovljen LCIS je potreben posvet z zdravnikom glede nadaljnje terapije ker terapija v smislu Tamoksifena lahko zmanjša možnost oz. tveganje pojava . V nekaterih primerih LCIS se močno priporoča preventivna mastektomija oz. odstranitev dojk – predvsem v primeru družinske obremenjenosti raka dojke. Pri ženskah z LCIS je potrebna vsakoletna kontrolna mamografija in ugotoviti ev. spremembe. 
  • Invazivni rak dojk: večinoma primerov z rakom dojke so invazivni, sama beseda pove, da rakave celice invazirajo oz. grejo izven meja lobulov oz. mlečnih kanalčkov v okolno tkivo. Obstaja več vrst invazivnega raka dojke (duktalni , lobularni, medularni, tubularni, metaplastični) . Zdravljenje vseh podvrst je podobno .