Preskoči na vsebino
  PORODNIŠNICA
  PORODNIŠNICA
Home / Predstavitev porodnišnice / Porod in poporodno obdob...

Porod in poporodno obdobje

Porod


Odhod v porodnišnico Maribor je potreben:

• ob rednih popadkih, ki trajajo vsaj eno uro na 5 minut,

• v primeru razpoka plodovih ovojev (odteče plodovnica),

• ob krvavitvi,

• odsotnosti manj kot 10 gibov ploda v 12 urah,

• po padcih,

• prometnih nesrečah,

• ob napotitvi osebnega ginekologa ali dežurnega urgentnega zdravnika

Nosečnica ob sprejemu predloži naslednje dokumente:

• kartica zdravstvenega zavarovanja,

• e-napotnica za porodnišnico, ki jo izda izbrani ginekolog,

• materinsko knjižico z originalnim izvidom krvne skupine ter ostalimi izvidi,

• vso dokumentacijo ostalih pregledov in preiskav drugih specialistov v času nosečnosti,

• veljaven osebni dokument.

Osebne stvari:

• zobna pasta in krtačka

• vazelin za ustnice

• krtača za lase oziroma glavnik

• krema za obraz in telo, tudi gel za tuširanje

• deodorant v stiku

• daljši polnilec za mobitel

    • in ostale poljubne stvari (svoje copate, napitke in prigrizke za med obroki)

    1. PORODNA DOBA:
    Latentna faza ali pripravljalna doba lahko traja od nekaj ur pa do nekaj dni. Trajanje je lahko odvisno od številnih dejavnikov: od tega ali ste že rodile, od psihološke pripravljenosti na bolečino,... Pojavijo se popadki, ki so običajno neredni, sledijo si v različnih časovnih presledkih. Naloga teh začetnih popadkov je krajšanje materničnega vratu in mehčanje ter tanjšanje materničnega ustja.

    Kako občutimo:
    Nosečnica lahko v tem času lahko pričakuje neredne popadke, ki pa so prav tako lahko boleči, podobni menstrualni bolečini. Bolečine se lahko pojavijo v križu ali se občutijo v spodnjem delu trebuha oziroma kot pritisk na mehur. Trebušček zatrdeva, kar lahko vpliva tudi na peristaltiko črevesja, zato lahko nosečnice v tej fazi večkrat odvajajo redkejše blato. Pojavi se krvavkasto sluzasti izcedek, imenovan čep.
    Bolečine in neprijetne občutke si lahko lajšate s toplim tušem, nežnim predihavanjem, menjavanjem položajev. Prav tako poskrbite za zadosten počitek.
    Pomembno je, da ste še vedno pozorne na gibe otroka.

    Aktivna faza, ki sledi latentni, je imenovana tudi faza odpiranja. Traja od 3 centimetrov odprtega materničnega ustja pa vse do 10 centimetrov (popolnoma odprto maternično ustje). Popadki si sledijo v rednih in pogostejših časovnih presledkih. Ko si popadki sledijo na 5 minut in trajajo kakšno uro, se priporoča odhod v porodnišnico. Kadar odteče plodovnica, pridete v porodnišnico, kljub temu če popadkov ni.

    Kako občutimo:
    Ob popadkih čutimo zelo neprijetno bolečino in proti koncu aktivne dobe tudi občutek tiščanja navzdol, ki je zelo podoben občutku tiščanja na veliko potrebo ter spontan trebušni pritisk. Pojavi se lahko občutek strahu, da ne zmorete, občutek hude utrujenosti. Spremljevalec pri porodu vam v tej fazi lahko ogromno pomaga z masažo križa, nog,.. s spodbujanjem da zmorete. Z vami lahko predihava popadke, saj lahko zaradi bolečine pozabite predihavati.

    2. PORODNA DOBA
    O drugi porodni dobi oziroma dobi iztisa govorimo, ko je maternično ustje popolnoma odprto, konča pa se z rojstvom novorojenčka. Ta porodna doba traja krajši čas. V tej dobi lahko pričakujete močnejše, pogostejše popadke, ki bodo trajali dlje časa. Če niso že predhodno, v tej dobi počijo plodovi ovoji (odteče plodovnica), vodilni plodov del začne pritiskati na tkivo nožnice.

    Kako občutimo:
    Ker plodov vodilni del tišči navzdol, boste imele občutek spontanega trebušnega pritiska oziroma občutek, da morate pritiskati, da vas tišči na blato.
    Pomembno je, da v času, ko se poraja glavica in celotno telo novorojenčka pozorno poslušate navodila, ki vam jih daje babica in jim skušate slediti. Ko se rodi novorojenček boste občutile olajšanje, bolečina, ki ste jo občutile do sedaj, bo izginila.

    3. PORODNA DOBA
    Tretjo porodno dobo imenujemo tudi posteljična doba. Je čas od rojstva novorojenca do iztisa posteljice, popkovnice in plodovih ovojev. Ta porodna doba je pomembna za povezovanje med mamo, novorojenčkom in očetom. Babica bo po rojstvu ocenila stanje vašega novorojenčka, označila vas in novorojenčka z enakima identifikacijska zapestnicama. Če stanje novorojenčka to dopušča vam ga bo položila golega na prsni koš. Tehtanje, merjenje in drugi postopki lahko počakajo eno uro, če si tega želite. Babica bo v tem času preverila, ali bo potrebno šivanje, spremljala krvavitev ter krčenje maternice, preverila bo tudi posteljico in plodove ovoje.

    Kako občutimo:
    Da se porodi posteljica se morajo pojaviti krči, podobni popadkom, vendar malo manj boleči. Lahko boste čutile le neprijetno tiščanje oziroma se lahko pojavi občutek da morate še enkrat pritisniti.
    Pojavilo se bo veselje ob joku vašega novorojenčka.

    4. PORODNA DOBA
    Četrta porodna doba ali poposteljična doba traja od rojstva posteljice do treh ur po porodu. Ta čas preživite v porodni sobi skupaj s svojim partnerjem in začnete svojo družinsko pot. Babica v tej porodni dobi skrbno spremlja krvavitev in krčenje maternice, saj je v tem času največja možnost poporodne krvavitve ter spremlja vaše zdravstveno stanje. Pomaga vam tudi pri navezovanju stika z novorojenčkom ter pri prvem dojenju.
    Ne boste se mogle načuditi vašemu otroku, starši pogosto novorojenčku najprej preštejejo vse prstke. Vesele in ponosne boste nase, da vam je uspelo.
    Občutek, ko dobite svojega otroka na kožo je nepopisno lep, njegov vonj pa omamen. Vendar vse ženske tega materinskega občutka ne čutijo takoj, še posebno kadar je bil porod zelo dolgotrajen. Pa vendar s tem ni nič narobe. Materinski instinkt se lahko pojavi celo nekaj mesecev po porodu, zaradi tega pa niste nič slabša mama. Nato začnete z ugotavljanjem komu je otrok podoben.

    Porodna bolečina je podobna tistim krčem, ki jih marsikatera doživlja med menstruacijo. Z napredovanjem poroda popadki postajajo močnejši in vedno bolj boleči. Doživljanje popadkov se od ženske do ženske močno razlikuje.

    Za začetek priporočamo obisk Šole za bodoče starše, kjer se boste dobro seznanile z dogajanjem med porodom in po porodu, kar vam bo zelo pomagalo zmanjšati občutek tesnobe in strahu.

    Zelo pomaga tudi, da zaupate ustanovi v kateri boste rodili, pri čemer smo vam na voljo za kakršnakoli vprašanja.

    METODE LAJŠANJA BOLEČIN;

    Metode za samopomoč : Tehnike dihanja (te boste spoznali v šoli za bodoče starše, prav tako vam jih bo pokazala babica med samim porodom), masaža velikokrat pomaga in pomirja, hoja, spreminjanje položaja, dolgo sproščeno tuširanje, umirjena glasba miren zatemnjen prostor,...

    Lajšanje bolečine

    Prav tako pri samem porodu lahko dobite zdravila v obliki injekcij, ki delno omilijo bolečino in pomagajo pri sprostitvi. Vsa zdravila, ki se uporabljajo med porodom, so varna za vas in plod.

    Pri nas je na voljo tudi epiduralna in spinalna analgezija, ki jo izvajajo anesteziologi. Sta najučinkovitejši metodi za lajšanje bolečin med porodom in nima nobenega učinka na otroka.

    Povezava do: Lajšanje bolečin med porodom

    Vnaprej je težko vedeti, katere metode lajšanja bolečine bodo za vas najbolj primerne. Najbolj vam bom o le teh znala svetovati babica, ki bo z vami v času poroda. Pomembno je, da ste glede uporabe raznih metod odprtega duha.

    Od aprila 1999. leta je mariborska porodnišnica novorojencem prijazna, kar pomeni da so otročki 24 ur pri materah, kadar to zagotavlja njihovo zdravje. To zadnje se nanaša tudi na dojenje. Porodnice dojijo na željo otročka. Velikokrat so zaskrbljene, da nimajo dovolj mleka, vendar slednje nastaja sproti, tako kot raste otročkov želodček. V porodnišnici Maribor so vsi zaposleni kompetentni za svetovanje o dojenju prav tako imajo vsi zdravstveni tehniki, zaposleni na oddelku za otročnice in novorojenčke porodnišnice Maribor, opravljene Unicefove tečaje za dojenje.


    Naše mednarodno kvalificirane svetovalke za dojenje z izpitom IBCLC:

    • Mateja Kavkler, dipl. bab.
    • Tadeja Simonič, dipl.bab.

    Materino mleko je najboljša popotnica za vsakega otroka.

    Dojenje:


      Poporodno obdobje

      Pri zdravih otročnicah z zdravim donošenim novorojenčkom je odpust 3. dan po porodu, po carskem rezu pa 4. dan. Za odpust se odloči zdravnik – porodničar za vas, pediater za vašega novorojenčka, pri jutranji viziti. Takoj po jutranji viziti so otročnice z novorojenčkom klicane v sobo 17, kjer se pri njem opravi UZ kolkov, klinični pregled, presvetlitev oči, odvzem krvi za presejalne teste ter test sluha. Po naročilu zdravnika se lahko še opravijo drugi UZ pregledi. Ko otročnica dobi v roke svojo materinsko knjižico skupaj z recepti in navodili, lahko pokliče za prevoz domov in počaka do prihoda spremljevalca. Odhod domov je obvezen v jajčki in s pravilno pripetim novorojenčkom.

      Poporodno obdobje traja od poroda in do izginotja fizioloških in anatomskih sprememb nosečnosti. Razdelimo ga na ožje poporodno obdobje ki traja prvih 9 dni in širše, ki traja do 6 tednov po porodu. V prvih dneh po porodu pride do večjih sprememb kot so: intenzivnejše krčenje maternice, čišča, naval mleka, padec telesne teže, ki za sabo pusti ohlapno kožo in trebušne mišice. Po nekaj tednih so vidne naslednje spremembe: zaceljena rana na presredku (epiziotomija) ali po carskem rezu, bledenje strij, manjši hemeroidi in krčne žile, spremembe nožnice in maternice v podobo pred nosečnostjo.

      Poporodna čišča ali lohija lahko traja do šest tednov po porodu. Videz in barva se spreminjata. Prvih nekaj dni je obilnejša, s krvavimi strdki.

      Nato preide v temno rdečo, iz te v rjavo-rumenkasto in na koncu v rumenkasto-bel izcedek. Močnejša bo ob dojenju zaradi hormonov, ki se izločajo.

      Možni zapleti zaradi katerih poiščite zdravniško pomoč so povišana temperatura nad 38c, smrdeča čišča in/ali bolečine v spodnjem delu trebuha, močnejša krvavitev, mastitis (vnetje mlečnih žlez), okužbe ran, trombembolični zapleti.

      Poporodno obdobje je čas velikih sprememb in izzivov. Naj bo to čas, ki ga žensko telo potrebuje, da se navadi na nov življenjski ritem. Čas počitka in spoznavanja novega družinskega člana.

      Spolni odnosi se po porodu ali carskemu rezu ne priporočajo vse dokler traja poporodna čišča oziroma naj se zgodi po temeljitem pogovoru med partnerjema. Velikokrat se zaradi utrujenosti, slabše samopodobe pojavi zmanjšana želja otročnice po spolnosti. Zaradi suhe in tanke sluznice nožnice so prvi spolni odnosi za otročnico precej neprijetni in lahko celo boleči. Priporoča se uporaba lubrikantov na vodni osnovi. Ob vzburjenosti lahko otročnici izteka mleko. Ne ustrašite se, to je normalno.

      Poporodna otožnost je normalen pojav, pojavi se lahko pri 8 od 10 žensk. Pojavi se hitro, že nekaj dni po porodu in traja nekaj dni do dva tedna. Vzrok se skriva v padcu hormonov po porodu in prevzemanju novih materinskih vlog v domačem okolju. Znaki so izguba apetita, nespečnost, občutki nezmožnosti, žalosti, pomanjkanje energije, volje do življenja, razdražljivost, nenadne spremembe razpoloženja. Polovico teh znakov, bi brez težav opazili pri vseh ženskah v poporodnem obdobju.

      Nikakor ne smemo otožnosti pomešati s poporodno depresijo, ki je zaplet in se razvije v prvih mesecih po porodu, prizadene približno 10-15 % žensk. Poporodna depresija se pojavi nekje 4 do 6 tednov po porodu, lahko tudi kasneje. Traja mnogo dlje časa kot poporodna otožnost. Poleg že prej naštetih znakov, se lahko pojavijo tudi napadi panike, nezainteresiranost zase ali otroka, razmišljanje o poškodovanju sebe ali otroka itd.

      Kam po pomoč? K strokovno usposobljenim osebam, osebnemu zdravniku, pogovor z ženskami, ki so to same doživele, k raznim podpornim
      skupinam, na anonimni telefon (zaupni telefon Samarijan in sopotnik 116 123).
      Mnogo primerov poporodne depresije ostane nediagnosticiranih. Poporodno obdobje je naporno, polno izzivov in težav, zato je izredno
      pomembno da ženska prejme podporo iz domačega okolja. Naj bo to pogovor, skuhano kosilo, pospravljena kuhinja.

      Publikacije o poporodni depresiji so dostopne na :

      https://www.nijz.si/sites/www....

      https://www.nijz.si/sl/publika...

      https://www.nijz.si/sl/publika...


      Šivi po vaginalnem porodu odpadejo sami, po carskem rezu pa vam le te pobere patronažna medicinska sestra - 10.dan oziroma po navodilih odpustnega porodničarja.

      Pomembno je da redno menjavanje vložkov, tuširanje z mlačno vodo, brez uporabe intimnih mil ali kakšnih mazil, dokler šivi ne odpadejo. Čim manj sedeti direktno na rani.

      Težave, ki se lahko pojavijo so razprtje rane, gnojni izcedek, rdečina, močne bolečine v predelu rane. V primeru kakršnihkoli težav se je najbolje v prvih 6 tednih po porodu obrniti na porodnišnico v kateri ste rodile oziroma v najbližjo porodnišnico.

      Menstruacija po porodu se pojavi različno hitro in so v začetku običajno še neredne, lahko so precej močne in boleče. Doječe matere naj ne bi dobile menstruacije, dokler polno dojijo. Kljub polnemu dojenju ali odsotnosti menstruacije lahko zanosite.

      Če so menstruacije nenavadno močne, zelo boleče ali trajajo zelo dolgo, obiščite svojega osebnega ginekologa.

      Da se menstrualni ciklus povrne v prvotno stanje oziroma da postane reden, lahko traja tudi do šest mesecev.

      Poporodni pregled pri osebnem ginekologu bi naj bil 6 tednov po porodu, carskem rezu oziroma po prenehanju poporodne krvavitve. Na pregled se naročite same. Na pregled je potrebno prinesti zdravstveno izkaznico in materinsko knjižico, kjer so opredeljene posebnosti poroda.

      Ginekolog ob vašem obisku izvede pregled presredka, nožnice in dojk, po katerem obrazloži morebitne težave po porodu ali carskem rezu, ter se pogovori o nadaljnjem odvzemu PAP brisa in možnostih kontracepcije.