Preskoči na vsebino
Oddelek za REPRODUKTIVNO MEDICINO IN GINEKOLOŠKO ENDOKRINOLOGIJO
Oddelek za REPRODUKTIVNO MEDICINO IN GINEKOLOŠKO ENDOKRINOLOGIJO
Home / Praktični napotki / Vprašanja in odgovori / Splošna vprašanja

Splošna vprašanja

/


V ambulanti sem dobila napotnico za ultrazvočno preiskavo prehodnosti jajcevodov (HyFoSy). Kako se pripravim na to preiskavo in kaj moram po njej upoštevati?

Namen in potek preiskave vam je razložil zdravnik specialist, ki vas je napotil na to preiskavo. Nanjo se pripravite kot na klasični ginekološki pregled. Za preiskavo ne rabite biti tešči. Če imate kakšno redno terapijo, jo tisti dan normalno zaužijte. Če želite, lahko pol ure pred načrtovano preiskavo vzamete kakšno tableto proti bolečinam. Na dan preiskave boste v dopoldanskem času dali kri za CRP, s čimer izključimo morebitno vnetje. Sama ultrazvočna preiskava traja do 10 min, vendar si vzemite več časa, saj boste imeli pogovor z zdravnikom specialistom, ki preiskavo izvaja, pred in po njej. Za izvid preiskave boste izvedeli takoj. Pacientke preiskavo prenašajo zelo dobro in po njej odidejo z navodili normalno domov. V primeru kakršnihkoli alergij na zdravila morate na to opozoriti medicinsko sestro, ki vas na poseg pripravi, ali zdravnika specialista, ki preiskavo opravlja. Med in po preiskavi so možne bolečine podobne menstrualnim krčem. Po preiskavi boste dobili obvestilo o opravljeni preiskavi ter recept za antibiotično zaščito (tablete za domov) in po potrebi recept za protibolečinske tablete. V primeru vprašanj v zvezi s preiskavo lahko le-te zastavite zdravniku specialistu, ki vas na preiskavo napoti, zdravniku specialistu, ki bo preiskavo opravljal, ali pa medicinski sestri, ki vas bo poklicala, ko bo znan termin za preiskavo.


Ali izvem izvid ambulantnega THL takoj?

Glede na to, da se preiskava ne opravlja v splošni anesteziji in torej ne spite, boste lahko potek preiskave in razlago zdravnika spremljali in tako za izvid prehodnosti jajcevodov izvedeli takoj.


V ambulanti sem dobila napotnico za ambulantno preiskavo prehodnosti jajcevodov (THL v lokalni anesteziji). Kako se naj pripravim na to preiskavo in kaj moram po njej upoštevati?

Namen in potek preiskave vam je razložil ginekolog, ki vas je napotil na to preiskavo. Nanjo se pripravite kot na klasični ginekološki pregled. Ne preiskavo ne pridite tešči, normalno jejte in pijte. Če imate kakšno redno terapijo, jo tisti dan normalno zaužijte. Če želite, lahko pol ure pred načrtovano preiskavo vzamete kakšno tableto proti bolečinam, kar pa ni nujno, saj dobite protibolečinsko injekcijo pred preiskavo pri nas. Preiskava traja od 20 do 30 min, vendar si vzemite več časa za primer, da bi po preiskavi želeli zaradi slabšega počutja nekoliko odležati pri nas. Večinoma pacientke preiskavo dobro prenašajo in po njej kmalu odidejo domov. V primeru kakršnihkoli alergij na zdravila morate na to opozoriti medicinsko sestro, ki vas na poseg pripravi, ali zdravnika specialista, ki preiskavo opravlja. Po preiskavi boste imeli krvavkasto voden izcedek iz nožnice, možno je, da boste imeli tudi bolečine podobne menstrualnim krčem. V času izcedka je odsvetovana uporaba tamponov, prav tako je kak teden odsvetovano kopanje, lahko se pa normalno tuširate. Prav tako so kakšen teden po preiskavi odsvetovani spolni odnosi. Morda boste imeli moder urin zaradi izločanja modrega barvila, s katerim preverjamo prehodnost jajcevodov, skozi ledvica. Po preiskavi boste dobili začasno odpustnico, v kateri vam svetujemo tri dni bolniškega staleža, ter termin za kontrolo v naši ambulanti. Prejeli boste tudi recept za antibiotično zaščito (tablete za domov). V primeru kakršnihkoli vprašanj in dvomov v zvezi s preiskavo lahko povprašate zdravnika specialista, ki vas na preiskavo napoti, zdravnika specialista, ki bo preiskavo opravljal ali pa medicinsko sestro, ki vas bo poklicala, ko bo znan termin za preiskavo.


Ali izvem za izvid ambulantne histeroskopije takoj?

Med ambulantno histeroskopijo ne spite, zato boste potek preiskave lahko spremljali. V primeru, da bo med preiskavo odvzet košček tkiva iz predela maternice ali materničnega vratu in bo le-ta poslan na histološko preiskavo, boste za ta izvid izvedeli naknadno (histološki izvid je predvidoma izdan 10 – 14 dni po preiskavi).


V ambulanti sem dobila napotnico za ambulantno histeroskopijo. Kako se naj pripravim na to preiskavo in kaj moram po njej upoštevati?

Namen in potek preiskave vam je razložil ginekolog, ki vas je napotil na to preiskavo. Nanjo se pripravite kot na klasični ginekološki pregled. Ne preiskavo ne pridite tešči, normalno jejte in pijte. Če redno uživate določena zdravila, jih tisti dan normalno zaužijte. Če želite, lahko pol ure pred načrtovano preiskavo vzamete kakšno tableto proti bolečinam. Preiskava traja od 20 do 30 min, vendar si vzemite več časa za primer, da bi se po preiskavi počutili slabše in bi morali nekoliko odležati pri nas. Večinoma pacientke preiskavo dobro prenašajo in po njej kmalu odidejo domov. Po preiskavi je možen krvavkasto voden izcedek. V času izcedka odsvetujemo uporabo tamponov, kopanje ter spolne odnose. V primeru kakršnihkoli vprašanj in dvomov v zvezi s preiskavo lahko povprašate ginekologa, ki vas na preiskavo napoti, ginekologa, ki bo preiskavo opravljal ali pa medicinsko sestro, ki vas bo poklicala, ko bo znan termin za preiskavo.


Ali lahko v času stimulacije rasti foliklov popijem kakšen kozarec alkoholne pijače?

Ob posebnih priložnostih lahko nazdravite s kozarcem alkoholne pijače, vendar res samo z enim, saj raziskave kažejo, da prekomerno pitje alkoholnih pijač negativno vpliva na razvoj spolnih celic.


Kako štejemo menstrualni ciklus?

Menstrualni ciklus štejemo od prvega dne spontane krvavitve do prvega dne naslednje spontane krvavitve (menstruacije). Skrbno beležite menstrualne cikluse, saj so pomembna informacija za reproduktivnega ginekologa.