Oddelek za anesteziologijo, intenzivno terapijo in terapijo bolečin

V mariborski bolnišnici je bila samostojna anestezijska služba organizirana leta 1965. Že pred tem je od leta 1963 deloval center za oživljanje.
Njegov prvi predstojnik je bil Stojan Jeretin, dr. med., ki je bil tudi s pomočjo Elektrostrojnega kluba Maribor snovalec prvih, doma izdelanih anestezijskih aparatov in respiratorjev.

Oddelek si prizadeva, v skladu z materialnimi in kadrovskimi zmožnostmi, ohranjati strokovni napredek in zagotavlja anesteziološke storitve vsem oddelkom in klinikam operativnih strok, ter interventnim in diagnostičnim nekirurškim dejavnostim, pri katerih je potrebno zagotoviti varnost in ugodje bolniku in sprejemljivejše pogoje za izvajalca/e postopkov. Nabor metod zajema vse anesteziološke tehnike (splošna in regionalna/periferna anestezija, kombinacije obeh metod) z vsemi postopki nadzora vitalnih znakov. V ambulanti za terapijo bolečin obravnavamo bolnike z kronično bolečino.

V enoti za intenzivno terapijo zdravimo na 19 posteljah najtežje kirurške bolnike z zapleti po operacijah in po poškodbah, ki neposredno ogrožajo življenje. Prav tako sprejemamo bolnike, ki potrebujejo krajši intenzivni nadzor in podporo po zahtevnejših operacijah. Oddelek deluje tudi v okviru dejavnosti darovanja organov in tkiv v sodelovanju s Slovenijatransplantom.

Oddelek za anesteziologijo, intenzivno terapijo in terapijo bolečin ima tri organizacijske enote, in sicer:

• Enota za intenzivno medicino operativnih strok (241) s strokovno vodjo zdravstvene nege: Saša Verdnik, dipl. m. s.,
  • Enota za anesteziologijo (251)
  • Ambulantni center Oddelka za anesteziologijo, intenzivno terapijo in terapijo bolečin
    - Ambulanta za zdravljenje bolečin
    - Anesteziološka ambulanta
    - Kabinet za respiratorno dejavnost

Strokovna vodja zdravstvene nege obeh enot: Aleksandra Lah Topolšek, mag. zdr. nege