Preskoči na vsebino
Oddelek za REPRODUKTIVNO MEDICINO IN GINEKOLOŠKO ENDOKRINOLOGIJO
Oddelek za REPRODUKTIVNO MEDICINO IN GINEKOLOŠKO ENDOKRINOLOGIJO
Home / Kdo smo / ODGOVORI NA VPRAŠANJA PA...

ODGOVORI NA VPRAŠANJA PACIENTOV V ZVEZI Z IZVAJANJEM DEJAVNOSTI V ČASU EPIDEMIJE COVID-19 (vprašanja nam je posredovala podporna skupina za neplodne pare)

1. V kolikšnem obsegu se na vašem oddelku trenutno izvajajo IVF in IVF-FET postopki? Je ta obseg še vedno zmanjšan, za koliko bi ocenili, da se je podaljšala čakalna doba?

Zaradi kadrovske in prostorske stiske izvajamo OBMP postopke (postopke zunajtelesne oploditve, intrauterine inseminacije in prenose odmrznjenih zarodkov) v zmanjšanem obsegu. S požrtvovalnim delom in dodatno obremenitvijo preostalih zaposlenih smo uspeli ohraniti 80% običajnega obsega dela. Čakalna doba za postopke zunajtelesne oploditve se je podaljšala za 1-2 meseca in znaša 4-5 mesecev, za postopke intrauterine inseminacije in prenose odmrznjenih zarodkov pa do 2 meseca.

2. V kolikšnem obsegu se izvajajo ginekološki operativni posegi, diagnostične ali kurativne narave?

Izvajamo diagnostične in terapevtske posege, ki ne potrebujejo splošne anestezije, kot so ambulantna histeroskopija, ultrazvočna histerosonografija (HyFoSy) in transvaginalna hidrolaparoskopija v lokalni anesteziji. Zaradi pomanjkanja anesteziologov in anestezijskih sester v UKC Maribor, lahko v splošni anesteziji izvajamo le nujne kirurške posege.

3. Se vaša klinika poslužuje telefonskih oz. video posvetov s pacienti? Če se, kako se je ta oblika komuniciranja/delovanja pri vas v praksi izkazala (plusi, minusi)?

Naš oddelek že od prve razglasitve epidemije izvaja tako telefonske kot tudi video posvete s pacienti. Po naših izkušnjah so telefonski razgovori primerni le za krajše in enostavnejše posvete. Z video klici je zelo zadovoljna večina parov, saj jim je tako prihranjena pot v naš center. Na žalost nekateri pari nimajo teh tehničnih možnosti, pojavljajo pa se tudi občasne težave z vzpostavitvijo in ohranjanjem video povezave. Takšen način dela je za zdravstveno osebje sprejemljiv, vendar je manj fleksibilen in časovno bolj potraten kot obravnava v ambulanti.

4. Pojavlja se zmeda okoli testiranja za COVID-19 pred oz. med postopki IVF - ali na vaši kliniki testirate vse pacientke, ne glede na to ali so vključene v IVF ali IVF-FET postopke? V katerem delu postopka? Ali testirate le tiste, ki jih čaka splošna anestezija za punkcijo oz. aspiracijo foliklov? Se je mogoče odločiti za uporabo lokalne anestezije?

Triažo pacientov izvajamo z vprašalnikom in merjenjem telesne temperature pred vsakim obiskom v ambulanti oziroma na oddelku. Hitri bris na SARS-CoV-2 opravimo le ženskam, ki imajo punkcijo v splošni anesteziji in sicer na dan punkcije. Pacientke imajo na izbiro punkcijo v splošni anesteziji ali punkcijo z analgezijo z oralnimi analgetiki (zaužijejo zdravila, ki lajšajo bolečine).

5. Kaj se zgodi v primeru, da je ženska v času stimulacije jajčnikov pozitivna na COVID-19? Ali se postopek prekine in na ta račun propade? Se postopek šteje za porabljen kljub temu, da ni prišlo do aspiracije jajčnih celic?

Pri pacientkah, ki med spodbujanjem rasti foliklov zbolijo za COVID-19 ali imajo pozitiven bris na SARS-CoV-2, postopek prekinemo, vendar ga ne registriramo pri ZZZS (se pacientki ne šteje). Prekinjen postopek, zaradi COVID-19, stroškovno bremeni le naš oddelek.

6. Kakšno je vaše stališče glede cepljenja pred/med/po postopku IVF? Mora preteči določeno obdobje preden lahko ženska po prejemu cepiva vstopi v IVF postopek?

Cepljenje proti COVID-19 priporočamo, saj koristi cepljenja pomembno presegajo tveganja. V skladu s stališčem Evropskega združenja za humano reprodukcijo in embriologijo (ESHRE) se zdravljenje neplodnosti svetuje nekaj dni po zadnjem odmerku cepiva.

7. Kdaj se sme ženska vključiti v IVF postopek po preboleli okužbi s COVID-19?

Po preteku obdobja izolacije (karantene) se lahko par vključi v IVF postopke. Po priporočilih NIJZ ta traja najmanj 10 dni od začetka simptomov ali pozitivnega testa na prisotnost virusa SARS-CoV-2. Zaključi se predvidoma po 10 dneh, če je bila oseba zadnjih 48 ur brez vročine in je minilo 48 ur od začetka umirjanja simptomov in znakov bolezni. V primeru, da bolezen oz. povišana temperatura trajata dlje, se izolacija podaljša (in traja več kot 10 dni), dokler ne mine 48 ur od normalizacije telesne temperature in začetka umirjanja simptomov in znakov bolezni. Izolacija se lahko podaljša tudi, če je potek bolezni hujši, zahteva hospitalizacijo in v primeru imunske motnje. Trajanje izolacije določi osebni oziroma lečeči zdravnik (Navodila za osebe v domači izolaciji. NIJZ, 23. 10 2020).

8. Svetujete, da moški partnerji seme v tem času nosijo od doma? Je omogočena oddaja semena tudi na kliniki, če da, v katerih primerih?

Moškim, ki lahko zagotovijo, da od oddaje semena do njegovega prevzema v našem laboratoriju ne bo pretekla več kot 1 ura ter da vzorec ne bo izpostavljen nižji temperaturi od sobne, ponudimo možnost, da seme prinesejo od doma. Sicer imajo vsi moški tudi možnost, da seme oddajo na našem oddelku, v dveh sodobno opremljenih prostorih.

SPOROČILO PACIENTOM S STRANI ZDRAVSTVENEGA OSEBJA

V zadnjem obdobju smo pogosteje izpostavljeni nestrpni komunikaciji pacientov, ki je najverjetneje posledica njihove stiske zaradi zmanjšane dostopnosti do naših storitev in splošne negotovosti. Zavedamo se, kako pomembno je zdravljenje neplodnosti in veliko napora vlagamo, da v okrnjeni kadrovski zasedbi in omejenih prostorskih pogojih ohranjamo našo dejavnost v največji možni meri. Vsi si želimo, da bi bilo tega mučnega obdobja epidemije vendarle konec in bi zdravljenje potekalo nemoteno. Imamo skupni cilj, zato ohranimo medsebojno spoštovanje in zaupanje.